Kajaani Dance festival
Ensi vuonna Kajaani tanssii 2.-5.2.2023.

2022 Kajaanin Uudet tanssit –koreografiakatselmuksessa 1000 euron pääpalkinto meni Ouluun teokselle Lullaby.

Kajaani Tanssii, Uudet tanssit koreografiakatselmuksessa parhaimmaksi palkittiin Olli Sukuvaaran ja Leo Sukuvaaran koreografia ”Lullaby”. Leo ja Olli myös tanssivat teoksensa.

Koreografiakatselmukseen oli tarjolla yhteensä 169 esitystä, joista esiraati valitsi tapahtumaan 44 tanssiteosta.

Koreografiakatselmuksen arvioijina olivat tänä vuonna Suomen tanssioppilaitosten liiton toiminnanjohtaja Milla Malmberg (Karkkila), tanssinopettaja, tanssitaiteilija Teemu Tuohimaa, Runoviikon taiteellinen johtaa Kati Outinen (Helsinki) ja Kuopio tanssii ja soin taiteellinen johtaja Riku Lehtopolku. Juontajana toimi Sanna Meska.

Kajaani Tanssii –tapahtuma järjestettiin 32. kerran 4.2.-6.2.2022 jo toista kertaa  etäyhteydellä Wiisas Crewn DanceOnline kautta. Tapahtuman striimiä katsottiin viikonlopun aikana 4136 laitteelta. Huikea määrä!
Etätyöpajoihin osallistui  tanssijoita 250 laitteen kautta.

Kajaani Dance Festivaalin järjestävät Kaukametsän kulttuuritapahtumat yhteistyökumppanina Kajaanin Dancen tanssikoulu.

Ensi vuonna Kajaani Tanssii  2. – 5.2.2023.

Muut palkitut koreografiat olivat seuraavat:

  • Generation 101  (koreografia: Miira Kaarenoja, Turun Seudun Tanssioppilaitos )  700 e
  • Otava (koreografia: Tanja Huotari  – Espoon Tanssiopisto) 600 e
  • Ihtiriekko  (koreografia: Minna Kuittinen, Nurmeksen Sepot ry) 600 e
  • Heijastuksen kääntöpuoli
    (koreografia: Elina Wuethrich, Gradian Tanssi, Jyväskylä) 600 e
    Fauna (koreografia: Elina Wuethrich, Gradian Tanssi, Jyväskylä) 500 e
  • What If We Lost Gravity for 5 seconds?  (koreografia: DCA-dancers – Tanssikoulu DCA, Espoo) 500 e
  • Chainreactions (koreografia Terhi Lahti,  Jyväskylän Tanssiopisto) 500 e
    Ballet Tribe
    (koreografia Petra Porspakka, Tampereen Konservatorio) 300 e
    Sitten kun
    (koreografia Aino Mykrä, Laura Hellstén, Inka Hartikainen, Oulu) 200 e
    Alku
    (koreografia Elli Laukkanen, Helsingin Tanssiopisto) 200 e

Kunniamaininnan saivat koreografiat:

  • Kautta vaikeuksien (koreografia: Veera Manninen ja Tuuli Parkkonen, Äänekoski )
  • Pesupäivä (koreografia: Viktoria Radin, AM Dance, Paimio)
  • Lukit (koreografia: Tiina Andersin, Oulun Taidekoulu )
  • Raja (koreografia: Karoliina Lahdenperä, Gradian tanssi, Jyväskylä )
  • In my dreams (koreografia: Melisa Akpinar, Emmi Anttila, Oona Essel, Saimi Harju, Nina Keränen, Noomi Suni, Gradian Tanssi, Jyväskylä)
  • 62”48”23.2”N 27”52’03.8”E (koreografia: Opetusteatteri Rikka 3, Vantaan Tanssiopisto)
  • Joskus tuntuu, että (koreografia: Helena Toivonen, Keski-Uudenmaan Tanssiopisto, Järvenpää)
    Kipinä (koreografia Anandah Kononen , Helsingin Tanssiopisto)
  • Osallistuvien ryhmien parhaimmaksi valitsema teos oli Chainreactions (koreografia Terhi Lahti,  Jyväskylän Tanssiopisto) 300 e.
  • Tekniikan suosikki oli teos What If We Lost Gravity for 5 seconds?  (koreografia: DCA-dancers – Tanssikoulu DCA, Espoo)